SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

UZMANLARDAN ‘GRİP AŞISI’ UYARISI


Havaların soğumaya başlaması ile özellikle çocuklar üzerinde etkili olan ‘grip’ vakalarında da sayılar artmaya başlıyor.

VM Medical Park Mersin Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergül Bolat, bebek ve küçük çocukların salgın hastalıklar açısından risk grubunun başında yer aldığını ifade ederek, “Kışa girmeden önce yapılacak olan grip aşısı ile çocukların hastalığı daha hafif atlatmaları mümkün. Grip aşısı 6 aydan büyük çocuklarda uygulanabilir” dedi.

Kış ayları beraberinde soğuk algınlıkları, solunum yolu enfeksiyonu ve gribi getiriyor. Grip hastalığına solunum yollarını etkileyen influenza virüslerinin neden olduğunu belirten VM Medical Park Mersin Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergül Bolat, sonbahardan kış mevsimine geçildiğinde nezle ve grip hastalıklarının görülme sıklığının arttığını ifade etti.
Gribin kişiden kişiye öksürük, hapşırma gibi çok kolay ve hızlı bulaşıcılığı bulunan önemli bir enfeksiyon hastalığı olduğunu vurgulayan Dr. Bolat, çocukların bu dönemde kreş-okul gibi kalabalık ortamlarda bulundukları için hastalığa daha meyilli hale geldiklerini ifade etti.
Ayrıca yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı, kas ağrısı, iştahsızlık gibi belirtiler ile seyreden bir hastalık olan gribin çocuklarda antibiyotik kullanımı gerekliliğine kadar ilerleyebildiğini dile getiren Dr. Bolat, “Gripten korunmanın bilinen en etkin yolu aşılamadır. Kışa girmeden önce yapılacak olan grip aşısı ile çocukların daha az hasta olmasını sağlamak mümkündür” diye konuştu. 

ÖZELLİKLE BELİRLİ HASTALIKLARA SAHİP OLAN ÇOCUKLARA GRİP AŞISI YAPTIRILMALI!
Grip aşısının 6 aydan büyük çocuklarda uygulanabildiğini belirten Dr. Ergül Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:  “İki yaş altındaki çocuklar olmak üzere özellikle risk grubunda olan çocuklara aşılama yapılmalıdır. Risk gruplarında grip meydana geldiği zaman etkileri daha ağır görüldüğünden kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, immün yetmezliği, nörolojik ya da nöromusküler hastalıkları olan çocuklara grip aşısı yapılmasını önerilir.”

AŞI DOZU NASIL OLMALIDIR?
Çocukların yaş gruplarına göre aşı dozlarının farklılık gösterdiğini ifade eden Dr. Bolat, “6 ay ila 3 yaş arasındaki çocuklara ilk kez aşı uygulanacaksa birer ay arayla iki yarım doz yapılır. Daha önce aşı yapıldıysa tek yarım doz yeterli olur. 3-8 yaş arasındaki çocuklarda ise ilk defa aşı yapılacaksa iki tam doz bir ay arayla uygulanır. Daha önce aşı yapıldıysa tek tam doz yeterlidir. Daha önce aşı olup olmadığında bakılmaksızın 9 yaş ve üzeri çocuklarda ise tek tam doz aşı uygulanır. Grip, kış döneminde sık görüldüğü için aşı Eylül ve Ekim aylarında yapılmaya başlanır. Bu nedenle aşının en geç Ekim ayının son haftalarına kadar yapılması tavsiye edilir. Ancak diğer aylarda da grip aşısı yapılabilir ” diye konuştu.
Dr. Bolat, “Çalışmalar aşılanmanın yüzde 50 ila yüzde 80 oranında gribe karşı bir bağışıklık sağladığını gösteriyor. Çocuğunuz için mutlaka doktora başvurarak, gerek görmesi halinde grip aşısını yaptırın” diye de sözlerini tamamladı.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA