SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

CEMEVİ İNŞAATI YÜKSELİYOR


Dini inançlara verdiği değer ile öne çıkan Mezitli Belediyesi Mezitli Cemevi’ne desteğe devam ediyor.

Alevi Kültür Dernekleri Mezitli Şubesi tarafından yaptırılan Cemevi’nin 2019 yılı başında ibadete açılabilmesi amacıyla ek ödenek verilmesi Mezitli Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kararlaştırıldı.

Mezitli Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Tece’de 2016 yılında temeli atılan Mezitli Cemevi’ne destek vermeye devam ediyor. Alevi Kültür Dernekleri Mezitli Şubesi tarafından yaptırılan Cemevi için Mezitli Belediye Meclisinde üyesi bulunan tüm partilerin oy birliği ile alınan karara göre 2018 yılı bütçesinde söz verilen paranın tamamını ödeyen Mezitli Belediyesi, inşaatın hızla tamamlanabilmesi adına yeni bir destek daha verecek.

BÜYÜK YÜKÜ MEZİTLİ BELEDİYESİ ÇEKİYOR
2016 yılında, ilçede Cemevi yapılması talebi üzerine harekete geçen Mezitli Belediyesi, Tece’de 15 bin metrekareye kadar genişleme imkânı bulunan alanı Alevi Kültür Dernekleri Mezitli Şubesi’ne bağışladı. Yasa gereği toplam maliyetin yüzde 25’i ne denk gelecek şekilde 2016 yılında 143 bin 700, 2017 yılında 704 bin 300 lira yardım yapan Mezitli Belediyesi, 2018 yılında ise maliyetin yüzde 30 oranına denk gelen 253 bin 800 lira yardımda bulundu. Toplamda 1.101.871,95 TL yardım yapıldı. 

2019 YILI BAŞINDA BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR
Son dönemde yaşanan inşaat maliyetinde ki artışı da göz önünde bulunduran Mezitli Belediyesi, yılsonuna kadar 1 milyon liralık ek yardım yapma kararı aldı. Her yıl kademeli olarak artırılarak verilen desteklerle 4109 metrekare inşaat alanına sahip olan Mezitli Cemevi’nin 2019 yılı başında bitirilerek ibadete açılması planlanıyor. Cemevinde, ibadethane, eğitim odaları sosyal alanlar, sergi ve konferans salonları bulunuyor.

MEZİTLİ’DE DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ YERLEŞMİŞTİR
Yapılacak yardımın Türkiye’ye örnek olacak bir kararla Mezitli Belediye Meclisi’nden oy birliği ile çıkmasının önemine vurgu yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Mezitli’de demokrasinin çok önemli bir örneğine tanıklık etmekteyiz. Tüm meclis üyelerimiz aynı duyarlılıkla camilere olduğu gibi Cemevi yapılmasına da oybirliği ile karar vermiştir. Demokrasi kültürünün kentimizde yerleşmiş olduğunu gösteren tüm meclis üyelerimize teşekkür ederim” dedi.

İNANÇLAR YAŞAMA BARIŞ VE SEVGİ KATACAKTIR
İnançların insanlar için vazgeçilmeyecek olduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan, “Bizler inançların özgürce yaşanmasının insana verilen bir değer olduğunu düşünüyoruz. Tüm inançların yaşama, barış ve sevgi katacağına inanıyorum. Bugün Alevi-Bektaşi inancının ibadetlerini yapacakları Cemevini 2019 yılı başına yetiştirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıya rağmen elimizden gelen gayret ve desteği sürdüreceğiz” diye konuştu.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA