SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

DEMİRCİLİK MESLEĞİNİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYOR


Mersin’in Bozyazı ilçesinde demircilik yaparak geçimini sağlayan Niyazi Toprak (45), kırsal kesimde tarımla uğraşan nüfusun azalması ve fabrikasyon imalatın artması sonucunda mesleğinin bitme noktasına geldiğini söyledi.

Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden olan demircilik mesleğine 15 yaşındayken babasının yanında çırak olarak başladığını kaydeden Toprak, 3 kuşaktır demircilik mesleği yaptıklarını, hatta bazı zamanlar siparişlere yetişemediklerini kaydetti. Toprak, fabrikasyon üretimlerin başlamasıyla kendi mesleklerinin yok olduğunu belirterek, Eskiden insanlar çocuklarını bir demirci ustasının yanına verebilmek için beklerdi. Şimdi ise bir çırak bulamıyoruz" dedi. 

"ZANAATIMIZ MAKİNELERE YENİK DÜŞÜYOR" 
Fabrikasyon imalat olmadan önce balta, kazma, keser, kürek, bel, tırmık, karasaban, kapı kilidi, kapı tokmağı, nal gibi demirden imal edilen akla gelebilecek her türlü aleti yaptıklarını vurgulayan Toprak, "Demircilik, bilek gücü ile icra edilen zarafet, dikkat ve titizlik isteyen bir zanaat. Ham demiri elimize alıp, ocağa sokup, örsün üstüne koyduğumuzda çekiç ile istenilen, ihtiyaç olan her şeyi yapıyoruz. İnsanlarımızın çoğunluğu demircinin ne yaptığını dahi bilmiyor. Ancak çok darda kaldıkları zaman geliyorlar, ‘usta şunu yapabilir misiniz’ diyorlar. Yaparız dediğimizde ise şaşırıyorlar. Belli bir yaş grubunda olan insanlarımız çoğunlukla geliyor. Yine tekrarlıyorum maalesef zanaatımız makinelere yenik düşerek birer birer yok oluyor. Buna üzülüyorum" ifadelerini kullandı. Toprak, Türklerin en eski mesleği olan demircilik zanaatının yok olmaması için yaşatılmasının şart olduğunu ifade ederek, "Halk Eğitim Merkezlerinin, nesli tükenmekte olan demirci ustalarına belirli yerlerde kurslar açtırarak bu zanaatı gelecek kuşaklara aktarabilmelerini sağlaması gerekiyor" şeklinde konuştu. (iha)

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA