SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

"MAALESEF ALZHEİMERİN KESİN BİR TEDAVİSİ YOK"


Müdür Bahçacı, Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı, alzheimerın dünyanın en maliyetli hastalıklarından biri olduğunu belirterek, "Maalesef günümüzde bu hastalığını kesin bir tedavisi yok. Dünyada her 3 sanayide bir yeni vaka teşhis ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya genelinde alzheimer hastasının sayısı 50 milyon civarında. 2050 yılında ise 152 milyona yükselmesi bekleniyor" dedi.

Alzheimerın dünyanın en maliyetli hastalıklarından biri olduğunu vurgulayan Bahçacı, "Türkiye'de bunama olarak bilinen hastalığın genellikle ilk belirtisi unutkanlık, öğrenme güçlüğü, konuşma zorluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü, davranışsal bozukluklar, huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme ve depresyondur” diye konuştu . 

"GÜNÜMÜZDE ALZHEİMER HASTA SAYISI 50 MİLYON CİVARINDA" 
Hastalığın ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıktığı söyleyen Bahçacı, “Alzheimer 65 yaş üstü grubun yüzde 2 ila 4’ünde, 85 yaş üstü grubun ise yüzde 20'sinde görülüyor. Maalesef günümüzde bu hastalığın kesin bir tedavisi yok. Dünyada her 3 saniyede bir yeni alzheimer vakası teşhis ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde alzheimer hastalarının sayısının 50 milyon civarında. 2030'da bu rakamın 83 milyona, 2050'de ise 152 milyona yükseleceği tahmin ediliyor” şeklinde konuştu. 
Hastalıktan korunmak için egzersiz yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, zihni aktif tutmak ve sosyalleşmek gerektiğinin altını çizen Bahçacı, "Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır. Alzheimer hastalığını geri döndürmek mümkün değil ama yavaşlatmak elimizde” ifadelerini kullandı. 
Bahçacı, Sağlık Bakanlığı ile Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının hastaların ve yakınlarının hayatını kolaylaştırmak için merkezler açtığı ve sosyal politikalar geliştirdiğini de sözlerine ekledi. (iha)

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA