SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

Engelli bireylere bakanların sigorta primlerini devlet karşılasın


CHP’den engelli aileleriyle ilgili kanun teklifi

Haber Merkezi

 

CHP, engelli aileleri için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdi. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in verdiği teklifte engelli bireylere bakan kişilerin sigorta primlerinin kamu kaynaklarınca karşılanması öngörülüyor.

Antmen, Sosyal Hizmetler Kanunu İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkındaki kanun teklifinin gerekçesinde, engelli yurttaşların sosyal, siyasal, ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarının önündeki engellerin ortadan kaldırılmasının devletin asli görevlerinden olduğunu belirterek “Engelli bireylere bakan kişilerin güvenceye alınması hayati önem arz etmektedir. Bunun için de hem engelli bireyin hayatı hem de ona hayatı kolaylaştıranların hayatının kalitesi ve güvencesi arttırılmalıdır. Engelli vatandaşlarımıza bakan kişilerin sigortasının devlet kaynağından karşılanması bu yolda bir adım olacaktır” dedi.

Kanun teklifinde birçok engelli ailesinin sosyal desteklerden mahrum bırakıldığını ifade eden CHP’li vekil “Engellilere yönelik hizmetler değerlendirildiğinde sosyal hizmet, günümüzün karmaşık ve sürekli değişen toplumunda vazgeçilemez bir unsur durumuna gelmektedir. Bu nedenle aile bireyi olsun ya da olmasın, engelli bireye evde ve dışarıda bakım hizmeti veren kişi aynı zamanda sosyal bir görevi de yerine getirmektedir. Anayasanın ‘sosyal devlet’ ilkesi çerçevesinde; engelli vatandaşlara bakan aile üyesinin sigorta priminin devlet bütçesinden karşılanması hem ailenin sosyo-ekonomik durumunun korunmasında, hem de birçok yönden dezavantajlı durumda bulunan engelli bireylerin bakım, eğitim ve sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesinin önünü açacaktır” ifadelerini kullandı.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA