SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

YAŞ MEYVE SEBZEDE İHRACATIN ADRESİ AKDENİZ


Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan yaş meyve ve sebze ihracatı yüzde 28 oranında artış göstererek 532,7 milyon dolara yükseldi.

Tüm ihracatçı birlikleri arasında yüzde 45’lik pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birlik, her dönem olduğu gibi yine Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği oldu. 

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 16, değerde yüzde 23 oranında artış göstererek 1,17 milyar dolara yükseldi.
2018 yılının ilk yarısı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bünyesindeki 8 birlikten biri olan Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, bu artışa en çok katkıyı sağlayan alt ürün grubunun miktarda yüzde 43, değerde yüzde 48 oranında artış göstererek ihracatı 412,7 milyon dolara ulaşan taze meyve olduğunu ve özellikle Haziran ayında yapılan 168 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatının yaklaşık %85’inin yaş meyve olduğunu belirtti.
Sezon sonuna gelinen narenciye ihracatının yılın ilk yarısında miktarda yüzde 42, değerde yüzde 39 oranında artış göstererek 407,6 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydeden SİN, Türkiye için stratejik bir öneme sahip olan narenciye ihracatının yaklaşık yüzde 78’inin AKİB kanalı ile gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARINA TEŞEKKÜR!
Yılın ilk yarısında yaş meyve ve sebze sektör ihracatında yaşanan bu önemli artışta emeği geçen bütün ihracatçılara teşekkürlerini bildiren Sin, yılın ilk altı ayında en çok ihraç edilen ürünlerin domates, limon, kiraz.vişne, mandarin ve portakal olduğunun bilgisini verdi.
Son yıllarda üreticilerin bilinçlendirilmesi kapsamında yapmış oldukları çalışmaların neticesinde ürün kalitesini artırarak dünyanın 134 ülkesine ihracat yapıldığına dikkat çeken SİN, Ocak-Haziran döneminde en çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkelerin sırasıyla Rusya Federasyonu, Irak, Almanya, Romanya ve Ukrayna olduğunun bilgisini verdi. SİN; “Alternatif pazar yaratma çalışmalarını çok önemsiyoruz.  Yaş meyve sebzede kaliteye ve gıda güvenliğine verdiğimiz önem arttı ve Türk ürünleri artık uluslararası piyasada daha yüksek fiyata talep görüyor. Sektörde kaydedilen bu ciddi aşamaların sayesinde diğer ülkelere de ihracatımızın yükselerek artacağını temenni ediyorum.” Dedi.

YAŞ MEYVE SEBZENİN ADRESİ AKİB
Yılın ilk altı aylık dönemi ihracatında yaşanan artışın sektörün yüzünü güldürdüğünü ifade eden Başkan Nejdat Sin, Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının yüzde 28 oranında artış göstererek 532,7 milyon dolara yükseldiğine ve tüm ihracatçı birlikleri arasında yüzde 45’lik pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birliğin, her dönem olduğu gibi yine AKİB olduğuna vurgu yaptı.

YILIN 2. YARISINDA İHRACAT YÜZDE 23 ARTTI
Yılın ilk yarısında Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatının yüzde 23 arttığını, AKİB'in yaş meyve sebze ihracat artış hızının ise yüzde 28 olduğu bilgisini veren Sin, "İhracatımızdaki artış eğilimini yükselerek devam ettirmek ve ihracat pazar yelpazesini genişletmek amacıyla sektörün önünü açacak etkinliklere hız kesmeden devam edeceğiz. İhracatçıların sorunlarına çözüm bulabilmek amaçlı olarak her daim yanlarında olacağız.” diye konuştu.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA