SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

“ÜRETMEDEN VE İHRACAT YAPMADAN ZENGİNLEŞEMEZSİNİZ”


KOBİ’lerin ihracat yapmasını sağlamak için Ticari Bilgi ve İstihbarat Bilgi Merkezi’ni hayata geçiren MTSO, sistem ile ilgili kalkınma ajanslarına eğitim vermeye hazırlanıyor.

MTSO Başkanı Kızıltan, “Üretmeden ve ihracat yapmadan zenginleşemezsiniz”, KOBİ’leri Ticari Bilgi ve İstihbarat Bilgi Merkezi’nden faydalanmaya çağırıyor. 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, oda olarak kent ekonomisinde birisi üretim, diğeri ihracat olmak üzere iki önemli paydaya odaklandıklarını söyledi.
Yazılı bir açıklama yaparak, ticaret ve hizmetler sektörlerinin de omurga sektörler olduğunu belirten Kızıltan, “Turizmin, lojistiğin, dış ticaretin ve genel anlamda ticari faaliyetlerin kentimiz ekonomisindeki ağırlığı ve değeri olağanüstüdür. Sektör ayrımı yapmadan hepsini katma değer yaratır hale getirmenin peşindeyiz. Ancak, şu bir gerçek ki dünyada üretmeden ve ihracatla bunu katma değer haline getirmeden büyüyen ve zenginleşen bir ülke yok. Hele hele 80 milyon bir nüfusa sahipseniz üretmeden ve ihracat yapmadan zenginleşemezsiniz, kişi başına düşen milli geliri, arttıramazsınız, insanınıza sürdürülebilir iş ve aş veremezsiniz. İşte bundan dolayı Mersin iş dünyası olarak üretimin, kaliteli üretimin, çağın gittiği yön olan yüksek teknolojili, katma değer yaratan markalaşmış bir üretimin peşindeyiz. Her zaman söylediğimiz bir şey var. Üretmek işin bir yönü, diğer yönü ise bunu ihraç ederek ülkeye gerçek zenginliği getirmek” dedi.

TBİM’LE İLK KEZ İHRACAT YAPAN FİRMALAR VAR…
İhracatın dünyada gittikçe rekabetin acımasız hale geldiği bir alan olduğunun da altını çizen Başkan Kızıltan, her ülkenin artık milli ürünlerini ihraç etmeden zenginleşemeyeceğinin farkında vardığını aktardı. Bundan dolayı firmaların çoğu KOBİ olduğu için, bu sert rekabetin içinde güvenle hareket edemediğini işaret eden Ayhan Kızıltan, bu nedenle ihracattan geri durabildiğini belirtti. “Risk almak istemiyorlar doğal olarak” diyen Kızıltan, “İşte bu sorunu ortadan kaldırmak, dış ticaret firmalarımızın daha güvenle ihracat yapmalarını sağlamak, hatta daha önce hiç ihracat yapmayan firmalarımız ise eğiterek ilk ihracatlarını yapmalarını sağlamak için Ticari Bilgi ve İstihbarat Bilgi Merkezi-TBİM projesini hazırladık. Bu projede yanımıza Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ile Adana Ticaret Odasını da alarak bölgesel bir güç olarak hareket ettik.

MTSO ÖNCÜ OLDU; HER KALKINMA AJANSI TBİM’E KAVUŞUYOR…
TBİM’le uzmanlarımız dünya pazarları ve firmaları hakkında şirketlerin ulaşamayacağı ağlara, networklere ulaşıyor, elçiliklere, ticari ataşeliklere ulaşıyor. Böylece ihracat yapmak isteyen firmamıza rakip firmayla ilgili veya iş yapmak istediği firmayla ve pazarla ilgili bilgiler veriyor. Pazarların durumu hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor. Bu, firmalarımız için olağan üstü bir destektir. Bu konuda firmalarımızın ayağına gidiyor ve firmaların dış ticaret personellerini eğitiyoruz. Şunu gururla söylemek isterim yeni bir protokolle MTSO olarak Türkiye’deki tüm Kalkınma Ajanslarına TBİM eğitimleri vereceğiz. Kuruluşundan itibaren TBİM’in yaptığı başarılı çalışmalarla ihracatçımıza büyük avantajlar sağlaması doğal olarak dikkatleri çekti ve MTSO olarak Kalkınma Bakanlığımızla yaptığımız görüşmelerin sonunda, Kalkınma Baklanlığımız TBİM projesini Türkiye’deki tüm Kalkınma Ajanslarına anlatmamızı, eğitimler vermemizi ve en kısa sürede her Kalkınma Ajansının kendi TBİM’ini açması için destek vermemizi istedi. Bilindiği gibi Türkiye’de Kalkınma Ajanslarının kurulmasına öncü olan kurum MTSO’dur ve AB dokümanlarında Odamıza bu anlamda atıfta bulunulmuştur. Geçmişte nasıl ki Kalkınma Ajanslarının kurulmasına öncülük ettiysek, bugün de Kalkınma Ajanlarının Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezlerinin kurulmasına da öncülük ediyoruz. 28 Haziran’da Nevşehir, 12 Temmuz’da Bursa’da tüm Kalkınma Ajanslarına TBİM’i anlatacağız. Mersin iş dünyası için gurur duyulacak bir durumdur” diye konuştu. 

TBİM’LE FİRMALARIMIZ NE ÖĞRENİYOR?
Firmaların girecekleri pazarlardaki bazı riskleri veya karşı firmanın güvenilir olup olmadığını bilmediğini de dile getiren MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bu aşamada biz onlara birçok kanaldan elde ettiğimiz istihbaratları sunuyoruz ve firmamızı koruyoruz, daha güvenle ihracat yapmasını sağlıyoruz. Veya ilk kez ihracat yapacak firmamıza da destek vererek onun bu korkusunu aşmasına yardımcı oluyoruz. 
Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi’nden kullanıcılar neleri öğrenebilir? Rakibimiz hammaddesini nereden alıyor, ürünlerini nerelere satıyor, ürünü ne kadara ve kaç liraya satıyor, bilanço sorgulayabiliyor, hedef pazar araştırması yapabiliyor, potansiyel Müşteri ve Rakip Bilgi İstihbaratı yapabiliyor.

“SİSTEMİ NASIL KULLANACAKLARINI ÖĞRETİYORUZ
Üreticilerimiz ihracatçı olmak zorundadır. Üretmek yetmek, katma değer için, cari açığımızı azaltmak için, zenginleşmek için ihracata odaklanmak zorundayız. Bu arada TBİM Projemizin Dünya Odalar Birliği tarafından Dünyanın en iyi projeleri arasında ikincilik ödülü aldığını söylemek isterim. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası için bir gurur vesilesidir. Özellikle sadece Mersin firmaları değil, Mersin dışından firmalar eğitim talebinde bulunuyor. Hepsine hizmet veriyoruz, eğitimler veriyor ve bu sistemi nasıl kullanacaklarını öğretiyoruz. İhracat yapmak isteyen tüm KOBİ’leri Odamıza bu hizmeti almaları için davet ediyorum. Çağımız bilgi çağı. Bilgi olmadan etkin ihracat yapamayız. Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi size bu bilgiyi ve analiz etme yolunu sunuyor.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA