SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

“KENTİMİZDE NÜKLEER ÇÖPLÜK İSTEMİYORUZ”


Mersin Barosu Başkan Vekili Gazi Özdemir, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yazılı mesaj yayımladı.

Mesajında, her insanın ortak yaşam alanı olan çevrenin ciddi anlamda korunması ve gelecek nesillere sağlıklı ve temiz bir çevre bırakabilmek adına, gerekli yasal düzenlemelerin yanı sıra eğitimin de önemli olduğunu belirten Özdemir, kentimizde en büyük çevre felaketinin nükleer santral atıklarının olacağını ifade ederek, “Kentimizde nükleer çöplük istemiyoruz. Hukuksuzca, teknik eksikliklere ve yanlışlıklara rağmen temeli atılan Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nden çok geç olmadan vazgeçilmelidir” dedi.

Başkan Vekili Gazi Özdemir açıklamasında, “2872 sayılı Çevre Kanun’un amacı, bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamaktır. 1982 Anayasası’nın 56. Maddesi’nde, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı vardır ve bu yasa tüm vatandaşlara yaşadığı çevreyi koruma görevini de yükler. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak devletin ve vatandaşların asli görevidir” diye konuştu. 
Akkuyu’da temeli atılan nükleer santralin en büyük çevre felaketi olacağını belirten Başkan Vekili Gazi Özdemir, “Nükleer santrallerin insan ve çevre için büyük bir tehlike oluşturduğunun örneklerini geçmişte gördük.  Nükleer atık, insan ve çevre sağlığı açısından büyük bir tehdittir. Radyasyon sadece havaya değil; suya, toprağa, her şeye bulaşmaktadır. Kentimizde nükleer çöplük istemiyoruz. Nükleer santral için Orman Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Toroslar’ın nükleer atık deposu yapılması planına ve kentimizde yapılacak olan nükleer santrale karşı mücadelemizi sürdürmeliyiz. Hukuksuzca, teknik yanlışlıklara, eksikliklere ve Mersin halkının tüm itirazlarına rağmen temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali projesinden vazgeçilmelidir. 
Temennimiz, merkezi ve yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin bu konuda etkin mücadelelerini sürdürmeleridir. Bu düşüncelerle, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyor, daha güzel bir çevrede yaşamak ve çevreyi korumak umuduyla saygı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadesini kullandı.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (1)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA