SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

2 MAHALLENİN İÇMESUYU HASRETİ SON ERİYOR


Mersin’de sürdürülen yatırım çalışmaları ile Çamlıca (Çaltı) ve Pelitpınarı Mahalleleri’nin içmesuyu hasreti sona eriyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Silifke İlçesi Çamlıca (Çaltı) ve Pelitpınarı Mahalleleri’nin uzun yıllardır süren içme suyu hasretini sona erdiriyor.

MESKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, kurum Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde içmesuyu yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Silifke İlçesi Pelitpınarı ve Çamlıca (Çaltı) Mahallelerinde uzun yıllardır süren içme suyu sorununu çözüme kavuşturuyor.
Silifke İlçesi Pelitpınarı Mahallesi Çoğlanı semtinde sondaj çalışmaları neticesinde bulunan, Q=12 lt/sn debiye sahip su kaynağı sonrası MESKİ tarafından bölgeye yapılan; sondaj kuyusu dalgıç pompa montajı, yanına bir adet terfi binası, bir adet 50 metreküplük depo, bu depodan Pelitpınarı Mahallesi mevcut şebekesine bağlantı hattı, depo ile terfi merkezi arasına isale hattı, terfi merkezi yanına konacak tüp sondaj ve Çamlıca (Çaltı) mahallesine kadar terfi hattı, mevcut Çamlıca (Çaltı) Mahallesi’nin 300 metreküplük depo bakım ve onarımı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

SONDAJ YAPILDI VE SU BULUNDU
Pelitpınarı Mahallesi Çoğ Alanı semtinde debisi Q=12 lt/sn olan sondaj kuyusundan alınan içme suyu terfi hattı ile birlikte Pelitpınarı Mahallesinde yapımı tamamlanan 50 metreküplük depoya bağlantı çalışmaları tamamlandı. Yine aynı depodan terfi yanına konulan tüp sondajlara yedekli olarak konulacak dalgıç pompalarla yaklaşık 12 kilometre muhtelif çaplarda HDPE boru ile terfi hattı döşenerek Çamlıca (Çaltı) Mahallesinin mevcut 300 metreküplük deposuna terfi edilmesi ile ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Dalgıç pompaların enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla enerji nakil hattı ve trafo tesisi yapımı ile ilgili çalışmalar da tamamlanmıştır. Ayrıca proje kapsamında Gökbelen Mahallesinin eski su deposunun yanına yeni bir içme suyu deposu yapımı ise devam etmektedir. Pelitpınarı ve Çamlıca (Çaltı) Mahallelerinde devam eden çalışmaların tamamlanmasının ardından mahallelerin içme suyu sorunu tamamen ortadan kaldırılacaktır.
Pelitpınar Mahallesi Muhtarı İsa Şahin yaptığı açıklamada, "Uzun yıllardır içmesuyu sorunumuz bulunmaktaydı. MESKİ’nin açmış olduğu sondaj kuyusundan elde edilen içmesuyu yapılan  şebeke bağlantısı ile mahallemize ulaştı. İçmesuyu sorunumuz kalmadı. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ hizmetlerinden memnunuz” diye konuştu.

SULAMA SUYU, İÇME SUYU OLARAK KULLANILIYORDU
MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada: “Silifke Çamlıca (Çaltı) Mahallesi içmesuyunu mahalle içerisinde bulunan sondaj kuyularından karşılamaktadır. Yaz aylarında sondaj kuyularının veriminin azalmasından dolayı mahalleye yeterli su verilememekte ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin sondaj kuyusundan su verilmek zorunda kalınmaktadır. Silifke İlçesi Çamlıca (Çaltı) ve Pelitpınarı mahalleleri içme suyu sorunlarının çözümü için, Pelitpınarı Mahallesi Çoğalanı semtinde debisi Q=12 lt/sn olan sondaj kuyusundan elde edilen içme suyunun Mahallelerde bulunan mevcut içme suyu depolarına aktarılması ve içme suyu hattının devreye alınması ile birlikte Pelitpınarı ve Çamlıca (Çaltı) Mahallerinin içme suyu sorunu tamamen ortadan kalkacaktır.”denildi.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA