SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

2 GÜNDE KUR’AN ÖĞRENDİ, İSTEYENLERE KUR’AN ÖĞRETİYOR


Mersin’de yaşayan ve 20 yıl önce görme yetisini kaybeden 38 yaşındaki Ali Rıza Ekşi, görme engelliler için kullanılan braille alfabesiyle yazılan Kur’an-ı Kerim ile hem görme engellilere hem de engeli bulunmayan vatandaşlara eğitim veriyor. Sadece 2 günde Kuran-ı Kerim’i öğrenen Ek

Mersin'de yaşayan evli 2 çocuk babası Ali Rıza Ekşi, küçük yaşlardayken kademeli göz tansiyonu hastalığına yakalandı. Aşama aşama görme yeteneğini kaybeden Ekşi'nin, 18 yaşında tamamen dünyası karardı. Kur'an-ı Kerim'i gözlerini kaybetmeden önce öğrenen Ekşi, hem unutmamak ve hem de okumaya devam etmek için engellilerin kullandığı Braille alfabesi kursuna gitti. Kur'an-ı Kerim sevgisi engel tanımayan Ekşi, Braille alfabesi öğrendikten sonra, devlet memuru olabilmek ve bilgilerini insanlara anlatabilmek için çeşitli kurslar almaya devam etti. Aldığı kurslar sayesinde Mersin'de Halk Eğitim Merkezi'nde sınıf öğretmeni olarak çalışmaya başlayan Ekşi, bir yandan da isteyen kişilere Kur'an dersi vermeye başladı. Sadece 2 günde Kuran-ı Kerim'i öğrenen Ekşi, yaklaşık 20 yıldır hem görme engelli hemde engelsiz vatandaşlara Kur'an-ı Kerim dersi veriyor. 

"BİLDİKLERİM SADECE BENDE KALAMAZDI" 
Yaşadıklarını İHA muhabirine anlatan Ekşi, üniversite birinci sınıfa gittiği yıllarda görme yetisini tamamen kaybettiğini ve Kur'an-ı Kerim'i bundan sonra braille alfabesi ile öğrendiğini söyledi. Devlet memuru olabilmek için bir kaç kurs daha aldığını söyleyen Ekşi, aldığı kurslardan sonra Mersin Halk Eğitim Merkezi'nde sınıf öğretmeni olarak çalışmaya başladığını aktardı. Kur'an bilgisini başka insanlara da aktarmak isteyen Ekşi, "Benim gibi engelli olan vatandaşlara bildiklerimi aktarmalıyım. Bu sadece bende kalamazdı. Onun için hem görme engellilere hem de engelsiz vatandaşlara, talep oldukça Kur'an dersi vermeye çalışıyorum" dedi. 

2 GÜNDE KUR'AN OKUMAYI ÖĞRENDİ 
Derslerde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen kabartmalı Kur'an ve Elif Ba cüzünü kullandıklarını ifade eden Ekşi, yıl boyunca sürekli talebin olduğunu şuanda ise 25 kişiye eğitim verdiğini söyledi. Görme engelli bireylerin Kur'anı öğrenmesinin zor olmadığını kaydeden Ekşi, "Ben daha gördüğüm zamanlarda okuduğum için 2 günde öğrendim. Bilmeyen biri de parmak hassasiyeti var ise en geç 15 gün içerisinde öğrenir" ifadelerini kullandı. 

"İNSANLARIN EMPATİ YETENEĞİ GELİŞMEMİŞ" 
Görme engelliler olarak vatandaşlar ve yetkililerin yaşamda daha duyarlı olmalarını isteyen Ekşi, "Kaldırımların üzerine hala araba park edenler var. Halen bazı belediye otobüslerinde ve toplu taşıma araçlarında sinyalizasyon sistemleri çalışmıyor. Bu noktada hayatımızı kolaylaştıran bazı dokunuşlar yapılmıyor ya da gözden kaçıyor. Eğer bunlar yapılsa tüm engellilerin yaşamı daha kolay bir hale gelecek. Empati yapmakla alakalı bir şey diye düşünüyorum. İnsanların empati yeteneği gelişmediği için iyi sonuçlar alamıyoruz" şeklinde konuştu. (iha)

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA