SİYASET EKONOMİ SAĞLIK EĞİTİM YAZARLAR SPOR
 
 
 
 

DEV ORKESTRA İLE MUHTEŞEM KAPANIŞ


17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Kapanış Konseri’nde, TSK Armoni Mızıkası Orkestrası, MDOB Orkestrası ve Korosu, aynı sahnede yer alarak dev bir kadroyla unutulmaz bir konser gerçekleştirdi.

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Türkiye’nin en köklü orkestralarından Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu’nu aynı sahnede buluşturarak 150 kişilik dev bir kadroyla Festival Kapanış Konseri’ni gerçekleştirdi. Festival komitesinden yapılan açıklamaya göre; Gershwin, E. Grieg ve Kıvanç Tepe’nin eserlerinin seslendirildiği konser, Kültür Merkezi’nde Mersinlilerle buluştu. 

AYAKTA ALKIŞLANDILAR
Şef Tarık Tal yönetiminde gerçekleştirilen konserin ilk bölümünde, G. Greshwin’in “An American in Paris” eserinin seslendirilmesinin ardından Kıbrıslı usta piyanist Rüya Taner, G. Grieg’in “Piyano Konçertosu”nu seslendirdi. Konserin ikinci bölümünde ise Kıvanç Tepe’nin Bu Vatan Bizim Oratoryosu’nu, MDOB Korosu ve solist sanatçıları; Gökçe Nur Semerci, Onur Polat, Hasan Berk, seslendirdi. Bu Vatan Bizim eserinin anlatıcılığını Mersin Opera’sının usta rejisörlerinden Kenan Korbek yaptı. Konserin koro şefliğini Anıl Aydın üstlendi. Konser sonunda orkestra, koro ve solistlerin muhteşem performansı dakikalarca ayakta alkışlandı. 
Konsere, salonu dolduran sanatseverle birlikte Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz de katıldı. Sayın Ali İhsan Su, başarılarından dolayı Mersin Uluslararası Müzik Festivali adına Yönetim Kurulu Başkanı Selma Yağcı’ya çiçek takdim etti.   

MÜZİK VE DANS ŞÖLENİ…
Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı açıklamada; “14 Nisan-08 Mayıs tarihleri arasında 24 gün süren bir müzik ve dans şöleninin Kapanış Konseri’nde, 190 yıllık geçmişiyle kıvanç duyduğumuz, ülkemizin en köklü orkestrası olan Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası Orkestrası’nı ve MDOB Orkestrası’nı, Mersinli sanatseverlerle buluşturduk. Böylesine kıymetli bir konser için şefimiz Binbaşı Tarık Tal’a huzurlarınızda teşekkürlerimiz sunuyorum. Ayrıca en büyük alkışımız, festival boyunca salonlarımızı doldurarak bir sevgiyi birlikte büyüttüğümüz tüm Mersinlileredir. Kapanış konserimizin de bizleri yalnız bırakmayan Sayın Valimiz Ali İhsan Su’ya, Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a ve Bölge ve Garnizon Komutanımız Tuğamiral Önder Gürbüz’e sonsuz saygı ve teşekkürlerimizi sunarım ” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ ORKESTRASI
190 yıllık bir geçmişi olan TSK Armoni Mızıkası Orkestrası Türkiye’nin en eski orkestrası olma özelliğine sahip. 1826 yılında “Musika-i Humayun” adıyla İstanbul’da kurulan topluluğun, Türkiye’de çok sesli müziğin yerleşmesinde büyük katkıları oldu. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte 1923 yılında, Atatürk ’ün kültür ve sanat reformunun ilk adımı olarak Ankara’ya getirildi. Zengin tarihsel bir birikime sahip olan topluluğun repertuvarında, klasik, caz, pop, halk müziğinin en seçkin eserleri yer almakta. 

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA